lek preparat suplementy na stawy bez recepty

Wśród pacjentów cierpiących na bóle i zwyrodnienia stawów są zarówno osoby starsze, jak i w kwiecie wieku. Stany zapalne stawów nie omijają ludzi młodych, zwłaszcza sportowców, a z drugiej strony także pracowników biurowych. Preparatów na stawy jest więc tyle, ile pacjentów i ich problemów. Jaki rodzaj remedium wybrać?

Maść na stawy – co powinno być w jej składzie?

Najpopularniejszą grupą preparatów na stawy są maści. Poszczególne różnią się od siebie składem i właściwościami. Na silny ból, np. spowodowany kontuzją czy reumatyzmem, lekarz przepisze maść na stawy z ketoprofenem. Inne przeciwbólowe maści na stawy mają nieco słabsze działanie i są wydawane bez recepty. W ich składzie znajdziemy naproksen, ibuprofen, salicylany czy diklofenak.

Zarówno maść na stawy wydana bez recepty, jak i ta z przepisu lekarza należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oprócz nich możemy kupić maść na stawy o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym. Takie preparaty zawierają mentol, kamforę czy kapsaicynę.

Są szczególnie pomocne sportowcom, jednak mogą podrażniać skórę. Z kolei osoby zainteresowane regeneracją stawów powinny sięgnąć po maść na stawy z kolagenem, glukozaminą czy chondroityną. Wszystkie te substancje mają właściwości odbudowujące i chroniące strukturę stawów.
Zaletą każdej maści na stawy jest działanie miejscowe.

Tabletki na stawy – gdy ból wygrywa

Preparaty o działaniu miejscowym w formie maści czy kremu stosuje się zwykle permanentnie, zwłaszcza te bez recepty. Mogą one łagodzić stan zapalny lub działać odbudowująco. Po tabletki na stawy sięgniemy z kolei, gdy ból utrudnia na zwykłe funkcjonowanie.

W przypadku zwyrodnień stawów nie jest to niestety rzadka sytuacja. W dostępnych od ręki tabletkach na stawy znajdziemy głównie naproksen, diklofenak czy ibuprofen. Warto jednak zwrócić uwagę na tabletki na stawy z meloksykamem, który ma stosunkowo łagodny wpływ na układ pokarmowy. Pacjenci często sięgają również po tabletki na stawy z paracetamolem lub aspiryną, nie jest to jednak rozwiązanie polecane na dłuższą metę. Z pewnością dobór tabletek na stawy najlepiej przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

tabletki zioła masc na stawy

Suplementy na stawy

Ta grupa preparatów ma głównie działanie wspomagające i odbudowujące, choć suplementy na stawy łagodzą również stany zapalne oraz mogą ograniczać ból. Suplementy na stawy zażywane regularnie wpływają korzystnie na ruchomość i elastyczność stawów, poza tym pomagają uzupełnić ubytki w chrząstce oraz mazi stawowej.

Najczęściej suplementy na stawy to proszek do rozpuszczania w wodzie. W skład suplementów na stawy wchodzą wspomniane wcześniej kolagen, glukozamina, chondroityna, a także kwas hialuronowy, kolagen pełni w nich jednak kluczową rolę. Ponadto w suplementach na stawy znajdziemy dodatek witamin.

Zioła na stawy, naturalnie i bezpiecznie

Wśród topowych ziół na stawy najczęściej wybierane to żywokost, hakorośl czy biszofit połtawski. Zioła na stawy stoją w opozycji do syntetycznych preparatów. Mają za zadanie w sposób naturalny oraz nieinwazyjny pomóc nam z bólem i sztywnością stawów. Poza tym zioła na stawy mogą mieć działanie rozgrzewające, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Żywokost poleca się sportowcom z urazami i zwyrodnieniami. Na reumatyzm pomoże z kolei sarsaparilla. Do ziół na stawy zaliczymy też dziką różę. Wszystkie zioła na stawy można aplikować wraz maścią czy żelem lub stosować w formie naparów i odwarów.

Leki i preparaty na stawy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając lek na stawy musimy się zastanowić, co chcemy osiągnąć. Nie każdy preparat na stawy ma bowiem działanie przeciwbólowe czy wspomagające regenerację. Jeśli musimy walczyć z bólem, pewnie wybierzemy lek na stawy o silnym działaniu, który jednak lepiej stosować doraźnie.

Kiedy dolegliwości bólowe dokuczają nam przewlekle, dobór preparatu na stawy powinniśmy przedyskutować z lekarzem. Osobny przypadek to bóle reumatyczne, na które nie zadziała preparat na stawy w postaci suplementu. Może się jednak okazać, że nasz problem nie jest tak zaawansowany, wówczas stosowanie leku na stawy na receptę nie będzie konieczne. Lekarz lub fizjoterapeuta doradzą, jaki preparat na stawy najlepiej przyjmować, by uniknąć rozwoju stanu zapalanego.

W takiej sytuacji działa się wielokierunkowo. Można wybrać jeden, główny preparat na stawy, np. maść z kolagenem, oraz wspomagać się ziołami i suplementami. Pamiętajmy przy tym, że przyjmowanie leku na stawy może zakończyć się szybciej, gdy wdrożymy w życie odpowiednią dietę i aktywność ruchową.

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Laureatka wielu konkursów z dziedziny uroda i zdrowie. Absolwentka szkoły Kosmetycznej we Wrocławiu. Pasjonatka zdrowego życia, odżywiania, kosmetyki i szeroko pojętej urody. Prowadzi poradnie zdrowego życia w Oleśnicy. Autorka wielu publikacji poradnikowych z zakresu Health&Beauty. Na co dzień szczęśliwa matka i żona. Wolny czas spędza na siłowni i w podróży.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Zaznaczenie zgody jest wymagane

*

Zgadzam się

You may also like

Najlepsza pasta wybielająca zęby z węglem. Który wybielacz do zębów jest skuteczny? Może żel? Ranking produktów.

skrót artykułu : Pasta wybielająca zęby czyli jaka?