Z upływem lat zęby zatracają swoją pierwotną biel i żółkną, nawet jeśli dbamy o higienę. Właściwie jedynym sposobem przywrócenia im nieskazitelnie białej barwy jest zastosowanie specjalnych preparatów z aktywnym węglem. Ale które z nich są godne zaufania?
Jeśli już chcesz wybielać zęby, rób to z głową – przestrzegają stomatolodzy. Wiele dostępnych na rynku preparatów zawiera w swoim składzie wątpliwej jakości substancje, które przy długotrwałym stosowaniu mogą uszkodzić szkliwo, a tym samym przyczynić się do rozwoju próchnicy lub innych chorób jamy ustnej. Warto pamiętać, że pasta wybielająca zęby to nie jedyne dostępne na rynku rozwiązanie.
Sprawdź skuteczny żel do wybielania zębów lub specjalny wybielacz do zębów. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się z tym, co na jego temat ma do powiedzenia wyszukiwarka Google. Preparaty określane jako najlepsza pasta wybielająca nie zawsze okazują się skuteczne, nie mówiąc już o bezpieczeństwie stosowania.
Pasta wybielająca zęby czyli jaka?
Bogata oferta rynkowa jest myląca. Spośród dostępnych w sprzedaży past przeznaczonych do wybielania tylko niewielka ich część rzeczywiście wpływa na odcień zębów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest znikome stężenie substancji czynnej w wielu produktach, nawet tych z wyższej półki cenowej.
Wystarczy rzucić okiem na opakowanie pasty do zębów wybielającej i zapoznać się z listą składników – jeśli substancja odpowiadająca za wybielanie zębów znajduje się na szarym końcu, a poprzedza ją spora liczba różnych innych związków, nie ma co liczyć na zaskakujący efekt.
Przeciętna pasta wybielająca zęby ma w swoim składzie substancje ścierne: krzemionkę, sodę oczyszczoną lub glinkę białą, które pomagają usunąć jedynie powierzchowne przebarwienia, np. nalot od kawy lub papierosów. W przypadku przebarwień wynikających z chemicznej struktury zębów należałoby zastosować nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu – nie każda pasta do zębów z węglem ma te składniki. Pasta wybielająca zęby może się więc sprawdzić w usuwaniu osadów, które nie wniknęły w tkankę zęba.
Przy wyborze konkretnej pasty do zębów z węglem należy więc zwrócić szczególną uwagę na skład. Ale również na wskaźnik ścieralności, czyli RDA. Im wyższa wartość RDA, tym większa skuteczność. Pasta wybielająca zęby z RDA wynoszącym 45 będzie w sam raz do stosowania na co dzień. Pastę do zębów z węglem o wyższym RDA zaleca się stosować co najwyżej dwa razy w tygodniu. Zbyt częste używanie pasty do zębów wybielającej naraża na osłabienie szkliwa lub nadwrażliwość zębów.
Żel do wybielania zębów pomoże uzyskać jaśniejszy kolor?
Alternatywą dla pasty do zębów wybielającej jest żel do wybielania zębów. Można go kupić w formie jednorazowych pasków, które nakleja się na pojedyncze zęby dwa razy dziennie, na około 20 minut. Żel do wybielania zębów służy ma na celu usuwanie przebarwień tylko z niektórych miejsc.
Złej jakości paski mogą się odklejać i tym samym dawać groteskowy efekt. Dlatego lepiej zainwestować kilka lub kilkanaście złotych więcej i kupić produkt, który spełni nasze oczekiwania. Poza tym żel do wybielania zębów dostępny jest również w postaci specjalnych nakładek lub aplikatorów.
Co to jest wybielacz do zębów ?
Wybielacz do zębów w sztyfcie działa nieco inaczej niż pasta do zębów z węglem czy żel. Stosuje się go zazwyczaj na noc, po ostatnim szczotkowaniu. Dlaczego? Ponieważ daje to większą pewność, że będzie działał dłużej. Sądząc po krążących w sieci opiniach, skuteczność wybielacza do zębów jest niezwykle wysoka, porównywalna ze skutecznością najlepszej pasty wybielającej.
Innym wybielaczem do zębów są specjalne nakładki z żelem, które automatycznie dopasowują się do uzębienia po zaaplikowaniu. W ich przypadku już po tygodniu stosowania można zauważyć pierwsze efekty. Dużą popularnością cieszą się również specjalne lampy LED. Sprzęt taki stanowi część wyposażenia wielu gabinetów stomatologicznych, ale są również lampy przeznaczone do użytku domowego.
Jak węgiel aktywny działa na zęby?
Niemal każda pasta do zębów wybielająca ma w swoim składzie węgiel aktywny – substancję pozyskiwaną z miazgi drzewnej, wykazującą wiele leczniczych oraz kosmetycznych właściwości. Węgiel aktywny od lat wykorzystuje się w przemyśle stomatologicznym. Jest to skuteczny środek do usuwania przebarwień. Substancja ta dostępna jest również w postaci czystej, sproszkowanej. Węgiel w proszku na krótką metę może być substytutem najlepszej pasty wybielającej.
Węgiel aktywny składa się z atomów węgla znajdujących się w stanie amorficznym, to znaczy powiązanych w nieregularną konstelację. Proszek z węglem zyskuje dzięki temu porowatą strukturę, co ma kluczowe znacznie, jeśli chodzi o oczyszczanie zębów. Pasta do zębów z węglem w błyskawicznym tempie pochłania osady pozostawione przez kawę, herbatę, papierosy, czerwone wino czy słodycze. Nawet najlepsza pasta wybielająca, jeśli nie ma w swoim składzie węgla aktywnego, nie pozwala uzyskać porównywalnych rezultatów.
Jak więc widzimy, pasta do zębów wybielająca nie jest jedyną dostępną opcją. Osoby, które chciałyby upiększyć swój uśmiech, mogą również skorzystać z żelu lub specjalnego wybielacza do zębów. Grunt to wybierać z rozmysłem i czytać ulotki. Nawet najlepsza pasta wybielająca może zawierać w swoim składzie substancje, wobec których lepiej zachować ostrożność.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *