Grzybica paznokci u stóp jest przypadłością coraz częstszą. Bardzo łatwo zarazić się nią w miejscach publicznych: na basenie, w szatni czy w saunie. Czy leczenie aptecznymi specyfikami jest skuteczne?
Pierwsze wyraźne Objawy grzybicy paznokci u stóp daje się zauważyć bardzo szybko. Brzeg płytki paznokciowej zmienia zabarwienie, nie jest już przejrzysty, matowieje i grubieje. Na ogół mamy również do czynienia z podpłytkowym rogowaceniem, które sprawia, że płytka traci łączność z łożyskiem i rozwarstwia się. Grzybica stóp zwiększa wrażliwość paznokci na ucisk, często pojawiają się również dolegliwości bólowe związane z tą częścią ciała. Problem jest więc niebagatelny.
Na szczęście nie jesteśmy wobec niego bezradni. Różne specyfiki apteczne pozwalają stosunkowo szybko zażegnać objawy, a przy regularnym stosowaniu umożliwiają całkowite wyleczenie. Zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek preparat, skontaktuj się najpierw z dermatologiem. Preparaty na grzybicę stóp dostępne w aptekach bez recepty mogą okazać się bowiem niewystarczające.
Jak zapobiegać grzybowi stóp?
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się grzybicy ważna jest szybka interwencja i wytrwałość w terapii. Podstawę skutecznego oraz bezpiecznego leczenia grzybicy stanowi właściwe rozpoznanie przyczyny infekcji, a także usunięcie wszelkich czynników, sprzyjających zakażeniu i jego dalszemu rozwojowi. Ważna jest, ponadto, współpraca pacjenta z lekarzem oraz ścisłe przestrzeganie jego zaleceń, bądź też opisu stosowania Leku przeciwgrzybiczego, zawartego w dołączonej do niego ulotce.
Grzybicę trzeba leczyć. Nie ma co liczyć, że organizm sam upora się z problemem. Najpopularniejszymi, dostępnymi bez recepty środkami są kremy i maści na grzybice stóp. Jeśli nie lubisz aplikowania leków o tej konsystencji, możesz także stosować lecznicze pudry przeciwgrzybicze do stóp. Leki na grzybicę bez recepty to dobre rozwiązanie do pomocniczej walki z objawami tej choroby. Nie zastąpią jednak całkowicie leczenia, które przepisze Ci lekarz.
Najlepsze tabletki na grzybicę stóp i paznokci
Leki przyjmowane doustnie okazały się skuteczniejsze w terapii grzybicy paznokci stóp niż leczenie miejscowe. Istnieją trzy główne rodzaje leków przeciwgrzybicznych: gryzeofulwina, różne leki z rodziny azoli (itrakonazol, flukonazol, albakonazol, posakonazol, rawukonazol] oraz terbinafina.
Grzybicę można zwalczać lekami przyjmowanymi doustnie. Bardzo dużą skuteczność wykazują tabletki na grzybicę paznokci. Zawierają one w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne. Są dostępne w aptekach na receptę – przed zastosowaniem ich należy więc skonsultować się z dermatologiem. Preparaty tego rodzaju zawierają jeden z następujących związków chemicznych, znajdujących zastosowanie w Leczeniu grzybicy paznokci: terbinafinę, itrakonazol lub flukonazol.
Grzybica stóp, grzybica paznokci zazwyczaj wymaga restrykcyjnego stosowania się do zaleceń dostępnych w ulotce danego preparatu, gdyż zbyt krótkie lub nieregularne aplikowanie np. maści na grzybicę stóp może skutkować późniejszym nawrotem choroby.
Kremy i maści na grzybicę paznokci u stóp
Krem na grzybicę i inne preparaty pomogą Ci pozbyć się dokuczliwej choroby skóry, jaką jest grzybica. Teraz zadbaj o czystość i właściwą higienę, a będziesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko co możliwe, by uniknąć tego schorzenia.
Pomocne w zwalczaniu objawów i przyczyn grzybicy są również różnego rodzaju kremy. Nakłada się je na czystą i suchą skórę 1-2 razy dziennie. Jak długo trwa kuracja? To zależy od substancji czynnej zawartej w składzie danego specyfiku. Poniżej wyszczególniamy najskuteczniejsze substancje czynne, które mają działanie lecznicze:
- chlorowodorek terbinafiny (na ogół kuracja trwa nie dłużej niż tydzień)
- flutrimazol (leczenie trwa ok. 4 tygodnie)
- ketokonazol (4-6 tygodni)
- azotan mikonazolu (od 2 do 6 tygodni)
- klotrymazol (2-4 tygodnie)
Wymienione powyżej substancje znajdują się też w innych preparatach przeciwgrzybicznych. Kremy na grzybicę paznokci u stóp nie są więc jedynym możliwym rozwiązaniem.
Skuteczny preparat na grzybicę paznokci
Leczenie grzybicy paznokci domowymi sposobami, na przykład długotrwałym moczeniem nóg w mydlinach czy intensywnym szorowaniem, jest nieskuteczne. Co więcej – może jeszcze nasilić objawy. Warto pamiętać o tym, że grzyby pojawiają się tam, gdzie jest wilgoć. Dlatego codziennie mycie powinno być dokładne, ale krótkie. Nie należy jednak oczekiwać, że mydłem i wodą wyleczymy się z grzybicy. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu. Największym powodzeniem cieszą się tabletki – to najskuteczniejszy preparat na grzybicę paznokci. Hamują one syntezę ergosterolu, podstawowego składnika błony komórkowej grzyba. Największe efekty leczenia tego rodzaju specyfikami przynosi tzw. terapia pulsowa: lek przyjmuje się z krótszymi lub dłuższymi przerwami. Dzięki przerwom substancja przeciwgrzybiczna gromadzi się w keratynie płytki paznokcia i wywiera dobroczynny wpływ na zainfekowaną skórę.
Preparaty na grzybicę paznokci u stóp są skuteczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami dermatologa oraz z informacjami znajdującymi się na ulotce. Różnego rodzaju kremy i aerozole są dostępne w aptece bez recepty, ale leczenie doustne, które przynosi najlepsze efekty, wymaga już konsultacji ze specjalistą.
Jak nie zarazić innych grzybicą?
Aby nie zarazić innych grzybicą skóry, należy zawsze korzystać z własnych ręczników oraz przyrządów do pielęgnacji stóp jak tarki, pumeksy, ciążki, pilniki czy nożyczki. Po myciu trzeba dokładnie wysuszyć nogi, zwłaszcza przestrzenie między palcami. Osoby zarażone grzybicą nie powinny pożyczać od innych obuwia, a w miejscach publicznych, jak np. basen czy sauna, korzystać z własnych klapek.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *